Po búrke vyjde slnko a po zime príde jar. Najskôr bolo treba koňom poriadny prístrešok, tečúcu vodu a kruhovú jazdiareň. Trojchlapovú prácu zvládol jeden a naše zázemie sa začalo rozširovať. Najskôr pribudli včely. Správne, aj ten začiatok bolel. Ale po 40 bodnutiach si človek akosi zvykne :) Rodinky túžiace pohladkať si koníky sa otáčali pred hrdzavou bránou späť. Tabuľa zákazu vjazdu šla dole a brána sa otvorila. Návštevníkov pribúdalo a nastal čas rozrastania. Dostatok tečúcej vody umožnil chov pstruhov a tak sme aj to skúsili. Čo ale spasie burinu a prežije chlad bez maštale? Odpoveďou boli mangalice. Ani sme sa nenazdali a k prasiatkam pribudla dojnica so sliepkami. Náš DC Ranč Čičmany sa začal rozrastať.

Príbeh našej farmy sa začal písať koncom roka 2017. Malý pozemok po dedovi nastolil otázku: "Čo s tým"? No to by bol "chlap", keby nevie zveľadiť svoju pôdu... Doviezli sme do Čičman teda svoje dva krížence, Amálku a Lopa. Začiatok sa zdal byť ťažký, voda v kýbli Primalexu, 5 plastových tyčiek a starý ohradník. Čoskoro to ale prišlo... Zima, ale čičmanská zima! Po kolená snehu, teplota hlboko pod nulou, ale vietor nemal šancu, pri nosení bandasiek plných vody neodfúkne nikoho. Cestička v snehu utlačeného balíkom sena viedla dvoma smermi. Na jednom boli spokojné kone chrumkajúce seno, druhý poznačovala rezignácia so spŕškou vulgarizmov. Ktorý zo smerov sme zvolili, dnes už dobre vieme - ten správny.   

Do rodiny pribudla vytúžená cowgirl a na preteky už neostal čas. Na stole bolo ťažké rozhodnutie, akým smerom sa bude náš ranč ďalej uberať. So slzami v očiach sme sa rozlúčili s tými, ktorí nás učili padať aj vyhrávať. Lopo a Amálka boli daňou za naše sny. Dnes sa však tešia z nového domova a robia radosť svojím majiteľom. My dnes chováme "maľované kone v maľovanej dedine", ktoré vám radi ukážeme spolu s celým gazdovstvom ako sa na poriadnu slovenskú dedinu patrí vždy, keď je brána otvorená. Keďže je takáto farma stratová a my chodíme do práce ako každý z vás, odpustite nám prosím dva nedostatky. Na farme sme len "po práci, počas voľna" a "oblečení v špinavých montérkach". Radi sa ale porozprávame a ukážeme naše hospodárstvo :)