Mangalica

Mangalica je plemeno ošípaných pochádzajúce z Veľkej dunajskej kotliny. Bolo vyšľachtené v roku 1833 skrížením plemena z Bakonského lesa (kedysi aj u nás populárne bagún) s polodivokým bravom z Šumadije. Plemeno sa vyznačuje dlhou vlnitou srsťou plavej až čiernej farby, ktorá mu umožňuje pásť sa vonku aj v tuhej zime – tým dosahuje prirodzený prírastok sadla, ktoré obsahuje veľké množstvo cholesterolu. Tradičné maďarské špeciality ako uhorská saláma alebo čabajky sa podľa originálnej receptúry vyrábajú zásadne z mäsa mangalice. Po druhej svetovej vojne chov plemena upadol, pretože má vyššie nároky na stravu a vo vrhu býva 4-8 prasiatok. V poslednom čase však mäso vyhľadávajú labužníci pre jeho šťavnatosť.

Plodnosť ošípaných je nízka: má len 4-8 mláďat na vrh (namiesto 12 alebo 14 ako u ostatných bežných plemien). Rodia sa s hmotnosťou medzi 600 a 1000 gramami, dosahujú 6-8 kg za 7-8 týždňov a vyvíjajú sa pomalšie ako moderné druhy ošípaných. 

Koža v oblasti očí a nosovej platničky má čiernu pigmentáciu (v skutočnosti sú zvieratá, ktoré to nevykazujú, vyradené z chovu). Farba nechtov je tiež čierna, to znamená, že má aj čierne chodidlá podobné španielskému iberskému prasaťu. Okrem toho existujú v závislosti od farby štyri druhy mangalice: červená, plavá (ktorej zodpovedá 80 %), lastovičník Mangalica (kombinácia čiernej a bielej) a čierna (dnes vyhynutá).